جستجو

بیماران

 

 چهارمین جشنواره آموزشی و پژوهشی مرکز طبی کودکان برگزار شد

گالری عکس

به گزارش روابط عمومی بیمارستان مرکز طبی کودکان، چهارمین جشنواره آموزشی پژوهشی مرکز طبی کودکان به همت معاونت تحقیقات و فناوری بیمارستان و معاونت آموزشی، با همکاری معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، معاونت پژوهشی دانشکده پزشکی، گروه کودکان و شورای هماهنگی مراکز تحقیقاتی مستقر در بیمارستان روز دوشنبه یازدهم اسفند 99 به صورت حضوری و مجازی در سالن شماره یک برگزار شد. در این مراسم که مورد استقبال زیاد حضوری و مجازی قرار گرفت، ابتدا پیام مدعوین که به صورت مجازی در مراسم حاضر بودند به صورت کلیپ نمایش داده شد.
دکتر نفیسی رئیس دانشکده پزشکی اظهار کرد: جشنواره آموزشی پژوهشی مرکز طبی کودکان از سال 95 در این بیمارستان برگزار شده و من افتخار داشتم که از اولین دوره این جشنواره میهمان این برنامه باشم،  نکته قابل توجه در مرکز کودکان، یک نوع یکپارچگی بر فضای بیمارستان حاکم است و دوستی و صمیمت بین همکاران در رده های مختلف کاری اعم از هیئت علمی، کارمندان و فراگیران محترم برقرار است و این موضوع را در مناسبت های مختلف در بیمارستان شاهد بودیم. این جشنواره فرصتی است تا کسانی که در طی سال گذشته در زمینه آموزش و پژوهش فعالیت داشتند مورد قدردانی قرار گیرند و امیدوارم شاهد موفقیت های روز افزون برای آنها باشیم.
وی افزود: مرکز طبی کودکان در سطح کشور به عنوان قطب علمی طب کودکان کشور مطرح است و در زمینه آموزش همواره برجسته ترین فراگیرانی که علاقمند به رشته کودکان هستند جذب این مرکز می شوند و امیداورم این سرآمدی همواره حفظ شود و هرساله رشد بیشتری داشته باشیم.
در زمینه پژوهش نیز اساتید برجسته ای در این مرکز حضور دارند که چند تن از آنها از دانشمندان یک درصد جهان هستند؛ همچنین مراکز تحقیقاتی متعدد مستقر در این بیمارستان نیز همواره در امر پژوهش شاخص هستند و جای شکر گذاری دارد و آرزو می کنم عملکرد پژوهشی بیمارستان سال به سال بهتر شود.
در زمینه خدمات نیز این بیمارستان، بیمارستان شماره یک کشور در ارائه خدمات تخصصی به بیماران و نیازمندان کشور است و مشکلی که همواره با آن مواجه بوده ایم حجم بسیار بالای مراجعه کننده فراتر از ظرفیت پذیرش این بیمارستان است که علت آن کیفیت خدمات و اطمینانی است که بیماران به همکاران پزشک در مرکز طبی داشته اند. امیدوارم با راه اندازی مرکز طبی کودکان شماره دو این کمبود فضا جبران شود.
وی در پایان گفت: امیدوارم روز به روز موفقیت های مرکز طبی کودکان در زمینه آموزش، پژوهش و ارائه خدمت به بیماران عزیز گسترده تر شود.
دکتر آخوندزاده معاون پژوهشی دانشکده نیز اظهار کرد: خوشحالم که چهارمین جشنواره آموزشی و پژوهشی مرکز طبی کودکان در حال برگزاری است و در حقیقت مرکز طبی کودکان، قطب آموزش و پژوهش طب کودکان در سطح کشور است و در هشت سال گذشته پیشرفتهای قابل توجهی در تولیدات علمی علوم پزشکی کشور به خصوص در رشته های بالینی صورت گرفته است گرچه در رشته کودکان متوسط تولید رشد علمی، تعداد مقالات و استنادات این رشته در سطح کشور خیلی بالا نیست و باید تلاش بیشتری در رشته کودکان انجام داد اما خوشبختانه مرکز طبی کودکان با راهکارهای مختلفی که در چند سال گذشته داشته از جمله تشویق و ترغیب محققان و اعضای هیئت علمی رشته کودکان توانسته گام های قابل توجهی در این حوزه داشته باشد و به همین دلیل در چند سال گذشته رشد قابل توجهی در تولیدات مقالات و استندادات و داده های علمی و خروجی های علمی در سطح کشور داشته باشیم، امیدوارم با تداوم این برنامه در سال های آینده که گرچه در سال گذشته به دلیل شیوع بیماری  کرونا تحت شعاع قرار گرفته ولی حتی به صورت مجازی می تواند بحث تشویق و ترغیب نقش قابل توجهی داشته باشد. از رئیس بیمارستان، مدیر گروه و معاون آموزش و پژوهشی بیمارستان تشکر می کنم. وی در پایان سخنان خود گفت: آنچه که مهم است این است که پژوهش و آموزش از هم جدا نیست و در یک گروه آموزشی هدف اصلی آموزش و پژوهش است و فقط مقاله نویسی مهم نیست و این مهم در مرکز طبی کودکان به خوبی اجرا می شود.

دکتر صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در پیام ارسالی خود اظهار کرد: امروز شاهد برگزاری چهارمین همایش آموزشی و  پژوهشی مرکز طبی کودکان هستیم و همانطور که می دانید این مرکز با سابقه بیش از 50 سال خدمت به مردم عزیز ایران به عنوان پیشکسوت و مرجع علمی طب اطفال از ستاره های درخشان آسمان کشور عزیزمان ایران است. افراد بزرگی این مرکز را پایه ریزی کردند و طب اطفال را آرام آرام به اوج خود رساندند که امروز شاهد به اوج رسیدن بسیاری از رشته های علمی فوق تخصصی اطفال در مرکز طبی کودکان هستیم . جشنواره آموزشی پژوهشی این مرکز که به همت معاونین آموزش و پژوهش برای چهارمین سال برگزار می شود که البته سال گذشته به علت شیوع کرونا برگزار نشد و امروز مجازی به صورت چهارمین دوره برگزار می شود. قبل از هر چیز مراتب سپاس خود را از ریاست و معاونین آموزشی و پژوهشی این مرکز اعلام دارم و در ادامه چند نکته کوچک را عرض می کنم؛ یادمان باشد که در بحران ها که امروز کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا با بحران کرونا روبروست، اصل اساسی خوب دیدن، خوب مشاهده کردن و خوب تصمیم گرفتن است. برای خوب تصمیم گرفتن پیوست پژوهشی در بسیاری از موارد لازم و نیازمند این است که تصمیم گیران، تصمیم درستی برای این بیماری داشته باشند. در طب اطفال نیز متاسفانه تعداد زیادی از فرزندان این سرزمین مبتلا شدند که بسیاری از آنها در مرکز طبی کودکان بستری شدند و با ورود واکسن به کشور سوالات زیادی مطرح شد که از این فرصت برای ایجاد داده و پیدا کردن یافته های جدید در دنیا باید استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: کرونا ثابت کرد هر کشوری که همکاری بین گروهی بیشتری داشته باشد می تواند موفق تر باشد و برای شکست بیماری راه هموارتری را طی کند. خواهشم از عزیزان این است که حتما در این دوران نگاهی به کرونا از نظر پژوهشی داشته باشند و با تولید علم در زمینه کرونا بتوانیم اطلاعات کافی را برای آیندگان به یادگار بگذاریم. با تولید علم در زمینه کرونا دانشگاه علوم پزشکی تهران تلاشهای زیادی انجام داده است و بیش از 500 طرح پژوهشی در دانشگاه در حال اجراست که بسیاری از آنها خاتمه یافته و موجب استفاده و عدم استفاده از بسیاری داروها شده.
امید است مطالعات جدی تری در زمینه طب اطفال و کرونا را شاهد باشیم تا کشور در این زمینه پیشتاز شود. حتما باید نگاه خودمان را برای حذف و کنترل بیماری داشته باشیم و از طرفی نیز باید مراقب باشیم تا بسیاری از بیماری های مزمن که وجود دارد دچار مشکل نشوند و اهمیت و هماهنگی سیستم های درمانی را می رساند تا بتوانیم به همه مردم به صورت یکسان خدمت کنیم.
این جشنواره ها کمک می کند تا در این شرایط بحران این پیام را داشته باشد که آموزش و پژوهش در هیج جا و هیج مقطعی تاثیر پذیر نیست، اگر یافته های پژوهشی نداشته باشیم باید جیره خوار پژوهش های دنیای دیگری باشیم و حتما باید تلاش کنیم تا بتوانیم اقتدار و سرآمدی پژوهش را در کشور و همچنین منطقه داشته باشیم. در پایان ضمن تبریک به همه برگزیدگان این جشنواره امیدوارم این راه با گام های استوار تر ادامه پیدا کند و شاهد درخشش بیشتری در مرکز طبی کودکان باشیم.
در ادامه دکتر رضا شروین بدو ضمن گرامیداشت یاد و خاطره اساتید درگذشته، سال جاری را سالی سخت برای مرکز طبی کودکان عنوان کرد و گفت: جشنواره حاضر به همت معاونین آموزشی و پژوهشی برای چهارمین سال برگزار می شود، این جشنواره در سال های گذشته به صورت حضوری برگزار می شد که امسال به دلیل همه گیری کووید 19 به صورت حضوری و مجازی درحال برگزاری است.
دکتر بدو تصریح کرد: پیشاپیش سال پیش رو را به همه عزیزان تبریک و تهنیت عرض می کنم؛ متاسفانه سالی که گذشت سال خوبی نبود و علاوه بر بحث کووید ما اساتید عزیزی را در دانشگاه و این بیمارستان از دست دادیم. یاد و خاطره دکتر نوایی، دکتر جنتی، دکتر رضی و همچنین دکتر نادری، دکتر آقامحمدی و دکتر فلاحی بزرگوار که به علت ابتلا به کووید 19 از دنیا رفتند برای همیشه در ذهن ما باقی است.
وی افزود: امیدوارم با واکسیناسیون کووید که در حال حاضر به طور جدی در حال انجام است، شاهد درگذشت عزیزی به علت ابتلا به کووید نباشیم، فکر می کنم تنها راهکار واکسیناسیون جهانی است و به نفع کل جهان است که این فرایند بدون تبعیض و برای همه کشورهای جهان اتفاق بیفتد.
وی در ادامه ضمن تشکر و قدردانی از همه گروه های شغلی بیمارستان، آرزوی سالی نیک و سلامتی برای آنها کرد و گفت: با توجه به مدل جدید زندگی که دورهم جمع شدن ممنوع است این جشنواره بهانه ای است تا به طور مجازی دور هم جمع شویم، به همه عزیزانی که در این جشنواره نمونه شدند تبریک می گویم و معتقدم همه همکاران ما در مرکز طبی کودکان نمونه هستند چرا که همواره با جان و دل کار می کنند و فرصت تعریف از خود ندارند. امیدوارم در سال آینده همگی به طور حضوری در کنار هم جمع شویم و سالی سرشار از سلامتی که نعمتی بالاتر از آن وجود ندارد پیش رو داشته باشیم.

دکتر مسعود موحدی معاون آموزش مرکز طبی کودکان نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چهارمین دوره این جشنواره اظهار کرد: آموزش مرکز طبی کودکان در طی سال های طولانی بسیار با قوت، مستحکم و قوی ادامه داشته و من افتخار داشتم که از سال 97 به عنوان معاون آموزش مرکز طبی کودکان فعالیت داشته باشم. وی تصریح کرد: از اسفند سال گذشته که با شروع همه گیری کووید 19 مواجه شدیم، ما آموزش مجازی را در مرکز طبی کودکان آغاز کردیم که با استقبال بسیار چشمگیری روبرو شد، در این جلسات آموزشی نه تنها فراگیران مرکز طبی کودکان شرکت می کنند بلکه از سراسر کشور نیز شرکت کننده هایی در این جلسات مجازی حضور دارند که نقطه قوتی برای مرکز طبی کودکان به شمار می رود. تلاش فوق العاده زیاد اساتید مرکز طبی کودکان موجب شد تا علاوه بر آموزش تئوری که به صورت مجازی صورت می گرفت، در زمینه عملی نیز موفق شویم. این آموزش ها نه تنها در ساعات اداری بلکه در ساعات عصر و شب نیز تداوم داشت. حضور دستیاران بدون تعطیلی در بیمارستان، ابتلا به کووید و بازگشت به کار بلافاصله پس از بهبودی نیز از دیگر نقاط قوت در این بیمارستان است.
دکتر موحدی افزود: دست یکایک اساتید را می بوسم که با تمام توان خود در شرایط کرونا به کار خود ادامه دادند و موجب شدند فراگیران با انگیزه چند برابر به کار خود ادامه دهند و نتیجه این تلاش ها در آزمون بورد تخصصی و فوق تخصصی نمایان شد. دستیاران مرکز طبی کودکان در امتحان بورد مانند ستاره های فروزان در آسمان علمی کشور درخشیدند و نفرات اول و دوم بورد متعلق به این مرکز شد و صددرصد دستیاران در این آزمون موفق به قبولی شدند که از هر سه نفر شرکت کننده، دو نفر جزو ده درصد برتر آزمون هستند که اتفاقی بی نظیر است.
وی در پایان ضمن قدردانی از دکتر بدو، دکتر اشرفی، یکایک استادان و فراگیران اظهار امیدواری کرد که در سال آینده نیز همچنان موفق بدرخشیم.
سپس دکتر محمودرضا اشرفی معاون پژوهشی مرکز طبی کودکان ضمن تبریک عید مبعث در هفته آینده، یاد و خاطره همکاران درگذشته و اساتیدی که به علت کرونا از دنیا رفتند را گرامی داشت و در ادامه گزارشی از تاریخچه جشنواره ارائه کرد و گفت: پژوهش در کشور پیشرفت قابل توجهی در سال های اخیر کرده است و علیرغم امکانات محدود پژوهشی با ایثار اساتید توانستیم در سال های اخیر در صدر کشورهای اسلامی و در منطقه باشیم اما در زمینه کودکان در منطقه در جایگاه سوم هستیم و انتظار می رود این جایگاه تغییر پیدا کند.
وی گزارشی از پژوهش های طب کودکان در سطح کشور ارائه کرد و به جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرکز طبی کودکان در این آمار اشاره کرد و گفت: افتخاریست که ما در مرکز طبی کودکان تحصیل کردیم و فارغ التحصیل شدیم و حضور اساتید به نام و مراکز تحقیقاتی فعال از پتانسیل های این بیمارستان به شمار می رود.
دکتر اشرفی از همه دست اندرکاران و اساتید برای برگزاری این جشنواره تشکر و قدردانی کرد و در پایان از 28 نفر پژوهشگر برگزیده جشنواره با اهدای لوح و هدیه قدردانی شد.
همچنین دکتر محمدتقی حقی آشتیانی به عنوان استاد پیشکسوت آموزشی مورد تقدیر قرار گرفت.


یوسفی

همکاران

طراحی سایت
جمعه 27 فروردين 1400.

آمار بازدیدکنندگان


 
آدرس : تهران ، انتهای بلوار کشاورز ، خیابان دکتر محمد قریب ، جنب بیمارستان امام خمینی(ره) ، پلاک ۶۲،مرکز طبی کودکان

تلفن : 61479-021