جستجو

بیماران

 

 

 دكتر نيما رضايي مدير مركز طبي كودكان، متخصص ايمونولوژي و معاون پژوهشي مركز تحقيقات نقص ايمني، گفت: تشخيص و درمان به موقع بيماران سبب مي شود كه بيماران از زندگي طبيعي و با كيفيت بهتري برخوردار باشند.

سومين همايش نقص ايمني اوليه با حضور دكتر اصغر آقا محمدي، رييس بخش ايمونولوژي و جمعي از اساتيد و دانشجويان در تالار قريب در مركز طبي كودكان 3 اريبهشت 1392 برگزارشد.
در اين همايش دكترنيما رضايي، به تعريف از بيماري نقص ايمني اوليه پرداخت و گفت: بيماريهاي نقص ايمني اوليه گروهي از بيماري‌هاي ارثي هستند كه به علت اشكال در مراحل تكاملي يا عملكرد اجزاي سيستم ايمني ايجاد گرديده و منجر به عفونتهاي ميكروبي مكرر در مبتلايان مي شود.
وي افزود: تا كنون حدود 200 نوع بيماري نقص ايمني اوليه شناخته شده است و در خصوص اين بيماري پي گيري‌هاي زيادي انجام شده است.
مديرمركزطبي كودكان طي سخناني افزود: كمبودهاي اوليه آنتي بادي شايع ترين گروه از اين بيماري را تشكيل مي دهد كه طيف وسيعي از بيماري‌ها را در بر مي‌گيرند.
دكتررضايي اظهار داشت، تاخير در تشخيص و يا عدم تشخيص بيماري و عدم اقدام درماني مناسب و موثر مي‌تواند منجر به بروز عوارض و آسيب هاي پايدار در ارگان‌هاي مختلف و افزايش مرگ و مير در بيماران مي شود.
وي در ادامه افزود: تشخيص و درمان به موقع بيماران سبب مي گردد كه بيماران از زندگي طبيعي با كيفيت بهتري برخوردار باشند.
اين متخصص ايمونولوژي به اطلاع رساني به موقع، تشخيص زود هنگام، تست هاي مناسب، افزايش آگاهي بيماران و پزشكان و آموزش در زمينه بهداشت سلامت و جمع آوري اطلاعات و داده ها  نيز تاكيد كرد.
دكتر رضايي، عوامل ارث، ژنتيك و ازدواجهاي فاميلي در مبتلايان به بيماري نقص ايمني اوليه را از عوامل اصلي و مهم در ابتلا شدن در اين بيماران عنوان كرد.
وي با بيان اينكه افزايش سطح آگاهي جامعه پزشكي در خصوص بيماري‌هاي نقص ايمني اوليه مهم است، افزود: افزايش سطح آگاهي جامعه پزشكي در خصوص بيماري‌هاي نقص ايمني، نه تنها نقش مهمي در تشخيص به موقع بيماران دارد بلكه با شناخت ماهيت بيماري و عوارض عفوني و غيرعفوني و انجام اقدامات درماني و پيگيري روند بيماري مي تواند از ميزان بروز آسيب‌هاي پايدار در بيماران جلوگيري نمايد.
معاون پژوهشي مركز تحقيقات نقص ايمني، اظهار داشت، اگر تشخيص و نوع بيماري نقص ايمني اوليه به موقع باشد با بررسيهاي ژنتيكي مي توان به آن رسيدگي كرد.
وي گفت: با توجه به اين كه بيماران نقص ايمني اوليه به مراقبت‌هاي پايدار و پايش مداوم سلامت نياز دارند، در بسياري از كشورها انجمن هاي حمايتي از بيماران را تشكيل داده اند كه هدف اصلي اين انجمن ها بالابردن سطح آگاهي عمومي و آموزش به بيماران، خانواده‌ها و پزشكان وپيگيري حل مشكلات بيماران است.
دكتررضايي در ادامه سخنان خود افزود: در اكثر موارد اين انجمن‌ها غير دولتي است و توسط خود بيماران و يا افراد خير اداره مي‌شود.
وي متذكر شد، اين انجمن تنها سازمان در نوع خود در آسيا و خاورميانه است و عضو انجمن بين المللي بيماران مبتلا به نقص اوليه ايمني( IPOPI) است.
مديرمركز طبي كودكان، افزود: اهم فعاليتهاي اين انجمن، آموزش سطح آگاهي پزشكان و بيماران، پژوهش در زمينه بيماري هاي نقص اوليه ، حمايت و كمك به بيماران براي برخورداري از يك زندگي عادي اجتماعي، تهيه كتاب و كتابچه هاي آموزشي براي پزشكان و پرستاران، براهم نمودن امكان مشاوره ژنتيكي و... است.
 دكتررضايي در پايان خاطر نشان كرد، بايد بگويم كه از 3 الي 10 ارديبهشت ماه را هرساله بنام هفته نقص ايمني اوليه نامگذاري كرده اند كه خوشبختانه اين روزها در چندين كشور مانند هند، ايران، ژاپن، آمريكا و اروپا همزمان اين همايش برگزار مي شود و در رابطه با بيماري نقص ايمني اطلاعاتي داده مي شود.  
خبرنگار: رياضي كرماني

 گالري همايش جهاني نقص ايمني اوليه

دكتر اصغر آقامحمدي رييس بخش ايمونولوژي مركز طبي كودكان، استفاده از پيوند مغز استخوان در دوران اوليه بيماري را در جلوگيري از فوت موثر دانست.

دكتر اصغر آقامحمدي رييس بخش ايمونولوژي مركز طبي كودكان، استفاده از پيوند مغز استخوان در دوران اوليه بيماري را در جلوگيري از فوت موثر دانست.

هفته جهاني نقص ايمني اوليه/دكتر رضايي بر تشخيص و درمان به موقع نقص ايمني تاكيد كرد

 

 

همکاران

   

 

طراحی سایت
دوشنبه 22 مهر 1398.

 

آمار بازدیدکنندگان


 
آدرس : تهران ، انتهای بلوار کشاورز ، خیابان دکتر محمد قریب ، جنب بیمارستان امام خمینی(ره) ، پلاک ۶۲،مرکز طبی کودکان

تلفن : 61479-021